هفته گردشگری - شهرستان خورو بیابانک -کم کاری دست اندرکاران

خدا پدر استاد حکمت یغمایی را بیامرزد که چند جمله ای در رابطه با شهرستان خورو بیابانک نوشته است تا هر جا و هرکس که می خواهد در رابطه با این شهرستان سخنی بگوید یا مطلبی بنویسد از نوشته های ایشان کپی برداری کتبی یا شفاهی کند. و هیچکس به خود زحمت نمی دهد تا در رابطه با این شهرستان وجاذبه های بی شمار و ناشناخته گردشکری آن جستجویی کند ،حرفی بزند یا مطلبی بنویسید. با کمال احترام به آقای حکمت یغمایی و با سپاس از زحمات ایشان در معرفی این شهرستان باید یادآوری کنیم که این نوشته ها مربوط به زمانی است که اصولا گردشگری مطرح نبوده است و در بسیاری از زمینه های معرفی شهرستان ناقص می باشد. به عنوان نمونه  در سایت گردشگری استان اصفهان در مورد روستاهای جنوبی باآن قدمت و میراث ارزشمند فقط چند جمله از نوشته های آقای حکمت یغمایی در رابطه با تاریخ و جغرافیای منطقه ذکر شده است و حتی رئیس میراث فرهنگی شهرستان نیز همان مطالب را عینا در مناسبتهای مختلف ذکر می کند و  باز به عنوان نمونه در مورد روستای ایراج فقط  به قلعه خرابه ای اشاره میشود که در اواخر دوره قاجار در نبرد رمضان خان باصری با نیرو های دولتی به بنایی ویران تبدیل شد و هیچ اشاره ای به ساخت و قدمت بنا نمی کند . در اینجا به مواردی از جاذبه های  گردشگری روستای ایراج که مورد بی توجهی مسئولین قرار گرفته اشاره می شود و مسلما دیگر روستاهای جنوبی از جمله بیاضه ،مهرجان وگرمه نیز جاذبه ها و ظرفیتهای گردشگری ویژه ای را دارا می باشند.

_ روستای ایراج با قدمت بیش از پنج هزار سال و با کشف و ثبت تپه های ارزشمند و همچنین اشیاء باستانی به عنوان نماد قدمت شهرستان ظرفیت ایجاد موزه اشیاء باستانی را دارا می باشد. 

- بافت قدیمی روستا و اصولا محل بنای روستا که بر روی تپه ای با شیب تند واقع گردیده که در نگاه اول روستایی کوهستانی به نظر میرسد باعث گردیده تا نوع ساخت و بافت روستا با تمامی روستاهای منطقه متفاوت باشد.کوچه های پرپیچ وخم و گاهی آنچنان کم عرض که دو نفر به سختی از کنار هم گذر می کنند با نحوه ساخت خانه ها که گاهی بواسطه جبر جغرافیا بر روی صخره ها و در دل سنگها بنا گردیده و... واقعا دیدنی و قابل تحقیق و بررسی می باشد.

- چشمه های آب شیرین که از جای جای بافت قدیمی روستا می جوشد و زندگی  بخش و شادی آفرین می باشد از دیگر جاذبه های روستای ایراج می باشد که میتوان گفت روستایی با سی و سه چشمه بزرگ و کوچک در شهرستان و شاید در استان بی نظیر باشد.

- طبیعت زیبای روستا بویژه دشت و باغهای پلکانی روستای ایراج با راههای باریک و کوچه باغهایی که به قول سهراب از خواب خدا سبز تراست با تنوع شگفت انگیز محصولات و میوه ها که میتوان میوه های مناطق گرمسیری و سردسیری را در کنار هم مشاهده کرد از دیگر جاذبه های گردشگری روستای ایراج می باشد.

- سرو چند هزار ساله ایراج که نماد آئین زردشتی و یگانه پرستی مردم منطقه قبل از اسلام و همچنین سمبل آبادی و آزادگی می باشد از دیگر جاذبه های این روستاست.

- قلعه زیبای روستای ایراج که برفراز تپه ای در وسط روستا قرار گرفته و مشرف به روستا و مناطق اطراف می باشد و بنای اولیه آن به قبل از اسلام باز میگردد و سپس در زمان اسماعیلیان باز سازی و مورد استفاده قرار می گیرد و نیز آخرین بازسازی این قلعه در زمان قاجار بوده و در اواخر این دوره نیز به حالت نیمه ویران در آمده دیدنی می باشد.

- قبرستان گبرهای روستای ایراج که تا همین چند سال پیش وسعتی چند هکتاری داشت و هم اکنون فقط مساحت کمی از ان برجای مانده است و بقیه به دست کوته فکران و کوته بینان نابود گردیده هنوز دیدنی است و جای تحقیق و اکتشاف دارد.

- بقایای دخمه گبرها(دخمه وو) در جنوب غربی ایراج از دیگر مکانهای دیدنی می باشد.

- مزارع و آبادیهای اطراف روستای ایراج از جمله منک ، بهین ، بندر ، آخرک و... بسیار دیدنی می باشد.

ادامه دارد... 

/ 1 نظر / 24 بازدید
خادم العباس(ع)

ذکر تعجیل فرج رمز نجات بشر است*** ما بر آنیم که این ذکر جهانی گردد....الهم عجل لولیک الفرج بحق صاحب الفرج انشا الله.وبلاگ زیبایی داشتین.ممنون میشم به وبلاگ من هم سر بزنید و با نظرات زیباتون راهنمائیم بفرمائید. یا علی[گل][گل]