همایش بزرگ ارا - مرا (نگاهی به پیشینه تاریخی و همگرایی دو روستای ایراج و مهرجان)

بی شک دو روستای تاریخی ایراج و مهرجان در منطقه جنوبی شهرستان خوروبیابانک که طبق نقل قولها و اسناد تاریخی از دیر باز و در طول هزاره ها ارتباطات عمیقی داشته اند و در غم ها و شادی ها در کنار یکدیگر بوده اند امروز و در شرایط جدید که علیرغم وجود ظرفیت های فراوان در این دو روستا و بلکه تمامی روستاهای جنوبی شهرستان جهت پیشرفت و آبادانی ،متاسفانه نمی توان افق روشنی برای این روستاها متصور بود ، می توانند با هم اندیشی و همگرایی   ضمن تضارب نظرات و تعامل مثبت اندیشه ها فصلی جدید و درگاهی از امید در منطقه بگشایند.

با عنایت به موارد فوق همایش بزرگ اِرا - مِرا با حضور تعدادی از مسئولین شهرستان ، بزرگان فرهنگی منطقه و با حضور علاقه مندان در اوایل فروردین سال 1392 در روستای ایراج بر گزار می گردد.جزئیات برنامه به زودی به اطلاع خواهد رسید.

عزیزانی که مقاله ، شعر، تحقیق ،عکس و یا دیگر آثار هنری جهت ارائه در این همایش دارند می توانند آثار خود را همراه با تلفن تماس حد اکثر تا تاریخ 20/11/91به ایمیل زیر ارسال نمایند یا در همین وبلاگ پیام خصوصی بگذارند. 

ashraf_iraj@yahoo.com 

/ 19 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Mehdi

سلام,وبلاگ قشنگی داری خوشم اومد. اگه به بازی علاقه داری به من هم سر بزن

پریسا

بازم سلام,خواهش میکنم شما بیاید منم هم سر می زنم به تون. راستی وبلاگت هم خیلی قشنگه

Socks

سلام دوست عزیز, درصورتی که نیاز به اکانت ساکس داری آی دی زیر تماس بگیرید. mehtism@yahoo.com فقط 2 هزار تومان

پریسا

سلام به دوست خوبم.منم اومدم سر زدم. حتما بیا که کلی مطلب آپدیت کردم

پریسا

سلام, یارانه های عید هم اعلام شد,خبرهای جدید رو می تونی توی سایتم بخونی. راستی عید شما هم مبارک پیشاپیش

پریسا

دآیا می دانستید که سایت من به روز ترین سایت ایران است[لبخند]. بازم سر زدم بدو بیا

پریسا

خیلی خیلی خیلی خیلی ازت ممنونم که بهم سر زدی. اما به حضور سبزتان بازم نیازمندیم. بدو که کلی مطلب جدید دارم

هادی

با تشکر استقبال میکنیم

معتمدی

انواع گیاهانی که خواص دارویی دارند:- تلخو –انغوزه ( به زبان محلی هنگ ) تخمه سرخو –تخمه بالنگ -آویشن به زبان محلی ( اوشون)-زیره سیاه –و در حاشیه -ترشو -انواع کمبلو- سوروکو - رازیانه (رازونه ) و پنیر خرماو سایرداروها ی طبیعت کویر. دیگر گیاهان دارویی این دشت کویر:–بنه –و انواع بادام تلخ کوهی-- بادام تلخ درخت تنگس -ودرخت بادام کوهی (که به شرح شیرین کردن آن د ر حاشیه داروهای گیاهی کویری می پردازیم )که بعد از فرایتد شیرین کردن به گویش محلی آن را مغزو می گویند که بسیار مقوی و مغذی میباشد .

معتمدی

انواع گیاهانی که خواص دارویی دارند: هندوانه ابو جهل - تلخو –انغوزه ( به زبان محلی هنگ ) تخمه سرخو –تخمه بالنگ -آویشن به زبان محلی ( اوشون)-زیره سیاه –و در حاشیه -ترشو -انواع کمبلو- سوروکو - رازیانه (رازونه ) و پنیرخرما:–بنه –و انواع بادام تلخ کوهی-- بادام تلخ درخت تنگس -ودرخت بادام کوهی (که به شرح شیرین کردن آن د ر حاشیه داروهای گیاهی کویری می پردازیم )که بعد از فرایتد شیرین کردن به گویش محلی آن را مغزو می گویند که بسیار مقوی و مغذی میباشد . - اسطوخودوس- پونه -سیاه دانه – عناب –شاهدانه –زیره سیاه –گل شیرو –خار شتر –بابونه –ریواس-تره کوهی –قارچ کوهی –شیره انغوزه –کنگر-کنفو-ریش بز –اشنون یا آشنان که در شستن لباس در قدیم از آن استفاده می کردند یک نوع شوینده طبیعی محسوب می شود انجیر کوهی یا وحشی گز از شیره آن استفاده می شود دم گاوی