هشدار!

جناب آقای فیروزی-فرماندار محترم شهرستان خوروبیابانک-

آقای رئیسی -سرپرست محترم اداره میراث فرهنگی شهرستان خوروبیابانک-

مسئولین و اهالی محترم شهرستان خوروبیابانک :

هشدار !هشدار !

تنها سند زنده قدمت 5000 ساله شهرستان در آستانه نابودی و چپاول است.

  همانگونه که همگان اطلاع دارند تپه های باستانی ایراج با قدمت بیش از 4000 سال و با توجه به اشیای کشف شده در آن از طرف سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده و در آینده کاوش در این تپه های کم نظیر آغاز خواهد شد.                            

   به تازگی شورای محترم اسلامی روستای ایراج با نامه نگاریها ، رفت و آمدهای فراوان و گسترش شایعات سعی در تخریب کامل این گنجینه ملی دارد و در این راه عده معدودی افراد نا آگاه و غیر مسئول در منطقه نیز به تحریک آنها پرداخته و مطرح نموده اند که چهار تا سفال و چند تا تکه سنگ مگر چه ارزشی دارد!واظهار داشته اند مگر طلا یا نقره ای اینجا هست که میراث فرهنگی اینقدر سختگیری می کند؟!!

  این افراد نمیدانند که گاه یک تکه سفال شکسته از هزاران کیلوگرم طلا و جواهرات ارزش بالاتری دارد.تصور (توهم)این افراد این است -به قول خودشان -هر جا گنجی باشد ارزش دارد و گنج برای آنها فقط چیزیست که ارزش مادی داشته باشد و همانقدر که از معنویت بی خبرند از ارزشهای معنوی نیز بی خبر!

  و اما جناب آقای فرماندار محترم ،جنابعالی که عنایت ویژه ای به میراث فرهنگی دارید و در سفر استاندار محترم نیز ؛به تپه های باستانی ایراج به عنوان یکی از مهم ترین آثار باستانی شهرستان اشاره مثبت داشتید، تمهیداتی به کار برید تا از این همه زمین بدون استفاده که در قسمت شرق و جنوب ایراج میباشد چند هکتار در اختیار شورای اسلامی روستای ایراج قرار گیرد تا با جایگزین نمودن آنها با زمینهای فروخته شده در تپه های باستانی و همچنین قبرستان گبرها این دو منطقه مهم نگهداری شده ودر ضمن مشکل شورای اسلامی روستای ایراج نیز حل گردد.

  پیشنهاد میشود که با تاسیس موزه باستان در مرکز شهرستان خوروبیابانک اشیاء یافت شده که هم اکنون در اصفهان نگهداری میشود و هزاران قطعه دیگری که پیش بینی میشود در کاوشها بدست آید(همچنین اشیاء یافت شده در دیگر نقاط شهرستان پهناور و باستانی خوروبیابانک) در این موزه به معرض دید همگان در آید که هم جاذبه گردشگری جدیدی در منطقه باشد و هم منبع در آمدی (هر چند ناچیز) برای اداره میراث فرهنگی شهرستان. 

  و اما دوستان عزیز عضو شورای اسلامی روستای ایراج و جناب دهیار محترم اگر این همه نامه نگاری که برای دریافت مجوزتخریب سرمایه های ملی انجام داده اید جهت تخصیص بودجه برای آغاز کاوشها یا برای اختصاص قطعه زمین جایگزین در شرق یا جنوب  انجام داده بودید (که با وظایف شما نیز تطابق دارد)تاکنون در هردو مورد موفق شده بودید. و برای هزینه های انجام شده برای تسطیح (بخوانید تخریب)تپه های باستانی نیز فرهنگ دوستان ایراجی حاضر به تامین آن میباشند ؛پس بهتر است منافع روستا،شهرستان و کشور را بر منافع ناچیزو نامشروع عده ای معلوم الحال ترجیح داده و با اکثریت مردم روستا هم صدا شده و تمرکز خودرا بررفع مشکلات روستا و آبادانی آن با مساعدت و همفکری تمامی اهالی قرار دهید.

  این نکته را نیز باید یادآوری کرد در محلی که به ثبت میراث فرهنگی برسد حق هیچگونه دخل و تصرف،حفاری و جابجایی خاک و هیچ تغییری از سوی هیچ شخصی وجود ندارد و با متخلفین برخورد خواهد شد.و این نکته در نامه ای که از سوی ادراه میراث فرهنگی استان اصفهان برای ادارات ،سازمانها ،نهادها وبویژه شورای اسلامی روستای ایراج ارسال گردیده  تصریح شده است. و علاوه برتپه های باستانی ،قبرستان تاریخی گبرها که بیش از دو سوم آن تخریب شده نیز جزءآثارباستانی اعلام و هرگونه عملیاتی درآن ممنوع گردیده است. 

 مابرای پرسیدن نام گلی ناشناس       چه سفرها کرده ایم!

                                                چه سفرها کرده ایم!

ما برای بوسیدن خاک سر قله ها       چه خطر ها کرده ایم!

                                                چه خطرها کرده ایم!

ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود    خون دلها خورده ایم !

                                                 خون دلها خورده ایم!

ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود       رنج دوران برده ایم !

                                                  رنج دوران برده ایم!

ما برای بوئیدن بوی گل نسترن         چه سفرها کرده ایم !

                                               چه سفرها کرده ایم!

ما برای نوشیدن شورابه های کویر    چه خطرها کرده ایم !

                                              چه خطر ها کرده ایم!

مابرای خواندن این قصه عشق به خاک  خون دلها خورده ایم!

                                                 خون دلها خورده ایم!

ما برای جاودانه ماندن این عشق پاک    رنج دوران برده ایم !

                                                  رنج دوران برده ایم!

/ 2 نظر / 12 بازدید
....

البته پر واضح است که دیگر از این آقایان کاری ساخته نیست و در حقیقت آب در هاون می کوبند چون این تپه ها ثبت ملی شده است و بهتر است بیش از این خود را رسوا نکنند. ( ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست / عِرض خود می بری و زحمت ما می داری !! )

ایمانی

با سلام و عرض تشکر به خاطر فعالیت شبانه روزی شما و خدمات ارزنده شما. از شما دعوت می شود ضمن شرکت در مسابقه پیش بینی قهرمان جام جهاني 2010 فوتبال و بهره مندی از جوایز ارزنده از قبیل سکه بهار آزادی، با لینک دادن به مسابقه باعث درج نام خود به عنوان حامی مسابقه و افزایش بیننده خود شوید. با تشکر ایمانی http://www.naein.org/gift.htm