همایش بزرگ ارا- مرا با شکوه فراوان برگزار شد.

همایش بزرگ ارا - مرا در سوم فروردین ماه 92 در مسجد امام حسین (ع) روستای ایراج برگزار شد. این همایش که به ابتکار تعدادی از جوانان ایراجی و بدون وابستگی به نهاد یا ارگانی وبه صورت خودجوش برگزار گردید با هدف هم اندیشی و هم افزائی روستاهای جنوبی شکل گرفت که با توجه به حضور گسترده اندیشمندان و متنفذین روستاهای جنوبی در این همایش به نظر می رسد در آغاز راه هدف مذکور قرار گرفته ایم.                    

   حضور مسئولین شهرستان در این همایش چشمگیر بود که نشان دهنده توجه ویژه آنها به روستاهای جنوبی و نقش تعیین کننده این روستاها در شهرستان می باشد. تقریبا از هر اداره  و ارگانی ریاست یا معاونت مربوطه در همایش حضور داشتند همچنین جناب آقای نایب بخشدار محترم بخش مرکزی خوروبیابانک ،جناب آقای فیروزی معاونت محترم فرمانداری،جناب آقای طباطبایی نماینده محترم نائین و خورو بیابانک در مجلس شورای اسلامی،اعضای شوراهای اسلامی و دهیارهای روستاهای جنوبی  و همچنین میهمان ویژه همایش جناب پروفسور هنری همایشی فراگیر را در روستاهای جنوبی رقم زد.                     

         مراسم با تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید توسط آقای دانا آغاز شد و سپس سرود مقدس جمهوری اسلامی و با تصاویری از شهدای ایراج پخش شد.سپس آقای علی عشقی دهیار محترم ایراج  و  حجت الاسلام غلامرضایی امام جماعت ایراج ضمن خیر مقدم به میهمانان و شرکت کنندگان در همایش از برگزار کنندگان همایش تشکر نمودند.                   

   در ادامه برنامه آقای علی موبد سروده خود را در باره ایراج قرائت نمود و سپس به مدت ده دقیقه کلیپی (ویدیو پروژکتور)از دیدنیهای ایراج ،مزارع و چشمه های اطراف ایراج که به همت آقای مصطفی ایزدی تهیه شده بود به نمایش در آمد و مورد توجه حاضران قرار گرفت.  

   استاد گرانقدر آقای مسعود خدایی اولین سخنران مراسم بود که تاریخچه ای از آموزش و پرورش در منطقه و بویژه روستاهای ایراج،اردیب ، هفتومان و بازیاب را که خود پایه گذار مدارس ابتدایی در آنها بوده است بیان نمود. ودر ادامه آقای علی ثابتی (فرزندمرحوم استاد ثابت ثابتی) در قالب قطعه زیبای ادبی به دیدنیهای ایراج و اردیب و اشتراکات فرهنگی روستاهای جنوبی پرداخت.    

 گروه سرود دانش آموزی روستای ایراج در ادامه همایش سرود زیبایی را که فرهنگی شاعر آقای محمد حسین اشرف سروده و پرداخته کرده بود اجرا نمودند که با تشویق فراوان حضار روبرو شد. در این نغمه آهنگین زیبا تمام روستاهای جنوبی شهرستان خورو بیابانک به نوعی نام برده شده بود و ویژگی یا محصول خاص آنها ذکر گردیده بود. پوشیدن لباس محلی ایراج توسط دختران دانش آموز گروه سرود جلوه زیبایی به اجرای آنها داده بود.                  

    جناب آقای طباطبایی نماینده محترم شهرستانهای نائین و خورو بیابانک در مجلس نیز ضمن تبریک سال نو  از برگزار کنندگان همایش تشکر کرد. در ادامه برنامه استاد دکتر کریمی با تشکر از بر گزار کنندگان همایش و با برشمردن مشکلات پیش روی روستاهای جنوبی راهکارهای پیشرفت و توسعه و چشم انداز وضعیت این روستاها را بررسی و تبیین نمود.                          

 استاد پیش کسوت آقای مهرنوش جمشیدی با یادآوری سختیها و رنجهایی که پیشینیان در آبادانی روستاهای جنوبی به جان خریده اند و همچنین ذکر چند نمونه از همکاریهای گذشته این روستاها خواستار یکدلی و وحدت روستاهای جنوبی شد.آقای محمد حسین اشرف درقالب نامه ای نمادین (نا مه ای از ایرج به مرج ) فامیلهای ایراج و مهرجان را به شکل زیبایی در کنار هم آوردند که به زودی متن کامل آن را در وبلاگ قرار خواهم داد.              

     پروفسور هنری آخرین سخنران همایش بود که ضمن ابراز خرسندی از حضور در روستای ایراج با بیان تاریخچه ای از روستاهای جنوبی و نقش تاریخی برخی از بزرگان این روستاها در گذشته های دور و نزدیک از این همایش با عنوان بازگشت به خویشتن و پرداختن به درون تجلیل کرد. 

درحاشیه :   

    - حضور سی نفر از جوانان ایراجی با لباسهای محلی که نظم پارکینگ اتومبیلها،درب ورودی خوش آمد گویی ، هدایت میهمانان و شرکت کنندگان ، پذیرایی ، انتظامات ،فیلمبرداری واجرای مراسم را عهده دار بودند شکوه خاصی به همایش داده بود.

     -بنرهایی از دیدنیهای  ایراج در اطراف مسجد امام حسین (ع) و تصاویر شهدای ایراج در جلوی جایگاه قرار گرفته بودند.                              

-فیلمبرداری و تهیه عکس توسط خبرنگار ( آقای فیروزی)و چند نفر با لباس محلی انجام می گرفت. در بین برنامه ها ،پذیرایی و توزیع هدایا صورت گرفت. (تقویم آب شمار ایراج ،کاتالوگی در رابطه با ایراج و مهرجان ، سی دی دیدنیهای ایراج و ساعت دیواری با تصویر زیبایی از ایراج)                               

 پس از پایان مراسم در مسجد امام حسین (ع)حضار از مسیر کوچه باغهای زیبای ایراج به سمت درخت سرو هزار ساله حرکت نموده در مسیر و در کنار درخت اهورایی جوانان فریاد شادی و شادباش سر دادند.                               

 شرکت کنندگان سپس از سربالایی تند و دشوار قلعه بالا رفتند و ضمن نظاره دشت ، بافت قدیم و مناظر اطراف از اجرای موسیقی سنتی ایراج که توسط آقایان ،علی مسعود و مهدی اشرف ، رضا یگانه و استاد پیش کسوت دف ایراج آقای عبدالرضا یگانه اجرا گردید لذت بردند.       

 حضار پس از فرود از قلعه سرافراز به سمت حسینیه قدیمی ایراج که خود از بناهای  دیدنی ایراج می باشد و امسال نمایشگاه مردم شناسی و صنایع دستی ایراج در آن برگزار شده بود رفته پس از افتتاح نمایشگاه توسط مسئولین و بازدید از آن با حلیم سنتی و خوشمزه ایراجی پذیرایی شدند.              

 در این قسمت آنچه جلب توجه زیادی نمود و مورد تحسین همگان قرار گرفت نمایشگاه مردم شناسی و صنایع دستی ایراج بود که به همت و مدیریت آقای دکتر یازان برگزار گردید. کمتر کسی باور داشت که در مدت زمانی کمتر از یک هفته بتوان نمایشگاهی به این گستردگی با حدود هزار شی و از هرنوع صنایع دستی ایراج و اشیایی باقدمت 5000 سال (مربوط به تپه های باستانی ایراج) تا ظروف و ابزار و وسایل مربوط به چهارصد سال پیش و تا دهه های گذشته را برگزار نمود. اما آقای یازان با پشتکار و تلاش شبانه روزی و با کمک خانواده خود و تعدادی از جوانان این مهم را انجام داد که دراینجا از ایشان سپاسگزاری می نمایم. از این نمایشگاه که از تاریخ سوم فروردین ماه تا دوازدهم فروردین ماه برپا بود بیش از پنج هزار نفر بازدید نمودند.  

 از نکات مثبت قبل  و در حین همایش همکاری صمیمانه جوانان ایراجی بود که در برپایی مقدمات و همچنین برگزاری همایش کمک نمودند و باعث امیدواری و دلگرمی گردیدند که از تک تک عزیزان تشکر می نمایم.

 همچنین ازفرماندار و بخشدار محترم ،فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان ، معاونت عقیدتی - سیاسی نیروی انتظامی ،اداره میراث فرهنگی شهرستان  و تمامی مسئولین ادارات و ارگانهای شهرستان خورو بیابانک کمال تشکر و قدر دانی را دارم.

از آقایان محمد مهدی عشقی ، اباذر نجفی و محمد رضا عشقی که زحمات فراوانی جهت طراحی وتهیه تقویم آب شمار ایراج،کاتالوگ ، ساعت دیواری ، سی دی و ... متقبل شدند سپاس ویژه دارم.

 همچنین از آقایان حمید رضایگانه،علی یگانه ، سعید نجفی و سعید اقبال که در تهیه لباس محلی کمک نمودند تشکر و قدر دانی می نمایم.و از آقای مصطفی ایزدی که همه گونه همکاری جهت آماده سازی محل همایش نمودند تشکر می نمایم. از آقای سعید اکبر که در تهیه سی دی ایراج همکاری نمودند تشکر مینمایم.

 از آقایان عباسعلی دانا،اسماعیل دانا،حجت الله یگانه ،محمد حسین اشرف ، محمود کاشف،محمد تقی اشرف،عبدالعظیم عشقی ، امید یگانه ،جواد نجفی ،جواد اشرف،عارف اشرف ، علی یگانه(عزیزالله) ،حاج جعفر اکبر،حبیب نجفی ،مهدی زاهد(مرحوم حاج غلامرضا)،حاج محمد داناوکلیه عزیزانی که به هر نحو قبل و در حین همایش همکاری نمودند تشکر می نمایم.از آقایان و خانمهایی که در تهیه حلیم زحمت کشیدند تشکر می نمایم.

 ازآقایان یازان، حاج علی اکبر،داوود اکبر ، حسن اکبر،برادران اقبال ،مهدی اشرف و دیگر عزیزانی که در برپایی نمایشگاه کمک نمودند کمال تشکر و سپاسگزاری دارم. از آقای فیروزی (خبرنگار) و کلیه عزیزانی که مسئولیت فیلمبرداری و تهیه عکس و نیز انتظامات مراسم را عهده دار بودند تشکر می نمایم.    

/ 9 نظر / 62 بازدید
محمدمهدی

دست خودت درد نکنه مهندس

محمد یازان

من و خانواده به سهم خودمان از دوست عزیزم جناب آقای مهندس اشرف که فردی شایسته و توانا و زحمت کش در جهت پیشرفت ایراج می باشد کمال تشکر و برایت از ایزد منان توفیق بیشتر آرزومندم.

اسکندر

حمیدیگانه حیا کن تعاونی را رها کن حمیدیگانه حیا کن تعاونی را رها کن حمیدیگانه حیا کن تعاونی را رها کن حمیدیگانه حیا کن تعاونی را رها کن

محمد رضا عشقی

تشکر لازم نیست پرنده سرشار از اخلاص بهار است چقدر خوب است که دوست از انسان چیزی بخواهد واو از دستش برآید دنیا سرشار از ایثار است به خورشید و ابر باران و درخت نگاه کن دلهایشان پر از شکوفه های ایثار است به تشکر مهر آمیزتان لبخند می زنم و پرنده رابر لبخندم می نشانم تا روح مرااز هر گونه آلایش مبرا سازد بر صندلی روابط دوستانه می نشینیم و نگاههای گرم باران و پرنده را در هوای نگاههای دوستان به پرواز در می آوریم

حسین اکبر

با سلام خد مت شما دوست عزیز سایت ایراج نو www.newiraj.ir در نظر دارد کلیه وبلاگ ها و سایت های مرتبط با ایراج را در لیست بلاک های خود قرار دهد تا با توجه به بازدید بالای این سایت بینندگان بتوانند به کلیه مراکز فعال دیگر ارتباط داشته باشند . در ضمن مدیران سایت تصمیم دارند از کلیه عزیزانی که مایل هستند در خود سایت ایراج نو با نام و منابع خود مطالب عکس فیلم موزیک و یا غیره درمورد ایراج را منتشر نمایند این فرصت را در اختیار یکایکشان قرار دهد هم اکنون نیز بسیاری از عزیزان ایراجی در سایت ایراج نو مطالب خود را با نام خود منتشر می نمایند. نکته : کلیه تبلیغات و بنر های شما عزیزان نیز در سایت بصورت رایگان تا اطلاع ثانوی پذیرفته خواهد شد . خواهشمند است به کلیه عزیزان مرتبط دیگر اطلاع رسانی شود . طراحی کامل سایت ایراج نو به دست مدیرانش بوده و طراحی های شما را نیز می پذیریم در صورت تمایل به ما اطلاع دهید با تشکر فراوان مدیران سایت ایراج نو http://newiraj.ir

غرضی ی ی

اصلا به روز نیستی.حداقل وبلاگت را ببند

غمخوار

سلام مهندس چند وقتیه خبری ازت نیست

همین چند نفر

درود بر شما لطفا مارو لینک بفرمایید. و امر بفرمایید به چه نامی شمارو تویه بلاگمون لینک کنیم تشکر فراوان و ارزوی شادی و سعادت برای شما دنیا به کام و ایام به نامتان باشد سپردیموتون به حضرت حق منتظریم

داود معتمدی

با سلام وعرض ادب خدمت دوستان عزیز و بزرگوار نظر به اینکه نشانی لاتین وبلاگ اینجانب طبیعت ایراج حروفی مشابه داشت به آدرس زیر تغییر یافت لطفا با عرض پوزش در لینک دوستان اصلاح نمایید با تشکر داود معتمدی http://iraj20.persianblog.ir/