سرو ایراج

سرو هزار ساله ایراج

هفته میراث فرهنگی و...
نویسنده : حسن اشرف - ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
 

سرزمین پهناور ایران به داشتن منابع و معادن شهرت دارد. امتیازی که تاکنون نه تنها نتوانسته ایم از آن در راستای رفاه و آسایش مردمانمان سود ببریم بلکه گاه و بیگاه تهدیدها و مشکلاتی را نیز برای ما داشته است. هیچگاه قدر این همه نعمت خدادادی و طبیعی را ندانسته ایم و حاکمان  ما در بیشتر مراحل تاریخی و از جمله در این زمان نتوانسته اند این منابع و معادن را درجهت پیشرفت کشور به خدمت بگیرند. گذشته از امتیازات طبیعی که شاید به دلیل وفورشان برای ما کم اهمیت به نظر می رسند و به حال خود رها شده اند یا به بهایی اندک به یغما می روند مورد دیگری نیز از پیشینیان برای ما باقی مانده است که باز بدلیل بی شمار بودن آنها ،مورد بی مهری قرار گرفته و ارزش آنها مخصوصا برای مسئولین مربوطه شناخته شده نیست و آن "میراث فرهنگی " است.

در حالی که در دیگر کشورها به محض دریافت گزارش و یا مشاهده اثری از اقوام گذشته بلافاصله مسئولین مربوطه اقدام به شناسایی ، حفاظت و در مرحله بعدی شناسایی اثر و در صورت امکان انتقال آثار کشف شده به مراکز امن و موزه های تاریخی و حتی تاسیس موزه های منطقه ای می نمایند،در کشور ما تا مسئولین به خود بیایند یا آثار تاریخی و فرهنگی به تاراج رفته و یا تخریب شده است و تاسف بارتر آنکه مسئولین نیز از کنار این قضایا به راحتی می گذرند و...

یکی از مکانهای تاریخی کشور که قدمتی 5000 ساله دارد تپه های تاریخی و باارزش روستای ایراج در شهرستان خورو بیابانک در شرق استان اصفهان می باشد که علیرغم  ثبت در میراث فرهنگی ( با تلاش چند ساله دلسوزان نه مسئولین) هیچگونه اقدام حفاظتی یا اکتشاف در آن صورت نگرفته و هر روزه تعدادی از اشیا, مدفون در این تپه تاریخی چپاول می شود و مسئولین شهرستان و استان بی توجه به این اثر مهم در با تلاق نامه نگاری ،کاغذ پراکنی و نداشتن بودجه کافی گیر کرده اند!

آیا مسئولین میدانند  آثار بدست آمده از این تپه هابه قبل از آمدن آریایی ها به فلات ایران بر می گردد؟ آیا می دانند این تپه از لحاظ تاریخ فلات مرکزی ایران چه ارزشی دارد؟ آیا می دانند با بررسی این آثار و اکتشاف کمربند تاریخی روستای ایراج زوایای تاریکی از تاریخ باستان این مرز وبوم روشن می شود؟ دو حال بیشتر ندارد یا نمی دانند و یا ارزشی برای این موارد قائل نیستند که بیشتر مورد دوم درست به نظر می رسد ! یادم هست چند سال پیش که برای یکی از مسئولین میراث فرهنگی قضیه را تشریح  کردم و در خواست کمک نمودم گفت آیا روی اشیا, پیدا شده نوشته ای مثلا آیه قرآنی هست؟!!

ریاست محترم میراث فرهنگی شهرستان خورو بیابانک چرا هیچگاه در مصاحبه هایتان به این تپه ها اشاره ای نمی کنید؟ نکندمی ترسید اگر ارزش این تپه ها مشخص شود به کم کاری و اهمال متهم شوید؟شاید هم باید حرف مسئولین بالاتر را گوش دهید و...؟چرا در طول این چند سال حتی یک برنامه ( مثلا در هفته میراث فرهنگی ) در مورد این تپه ها برگزار نکردید؟ بهانه رسانه ای نشدن و سکرت بودن را نیاورید که خواجه حافظ شیرازی هم از وجود این تپه ها با اطلاع است و به همین دلیل باید هرچه سریعتر در مورد آنها برنامه ای اجرایی و عملیاتی داشته باشید.

  اگر نمیتوانید به وظایف خود در رابطه با این اثر مهم تاریخی عمل کنید این مورد را به جوانان و دلسوزان میراث فرهنگی در ایراج و بلکه ایران واگذار کنید تا در اسرع وقت با هزینه خودشان و با کمک اساتید این کار مراحل اکتشاف ، استخراج و ایجاد موزه تاریخی را در منطقه انجام دهند و ...


 
 
اردیبهشت
نویسنده : حسن اشرف - ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
 

                         چه گلها چه عطری که اردیبهشت

              به ایراج و بشکفت و اردیب هشت

بی شک اردیبهشت زیباترین ماه در بیشتر نقاط ایران زمین بویژه در روستاهای جنوبی شهرستان خورو بیابانک می باشد.

در روستاهای ایراج و اردیب این زیبایی صد چندان است، از طرفی درختان گوناگون و دشتهای وسیع به نهایت سرسبزی و زیبایی می رسند و از طرفی سرسبزی بیابانهای اطراف دو روستا هنوز گرمای نفسگیر و سوزان اواخر خرداد را به خود ندیده است. شاخه های زیبا و عطر آگین گل محمدی از دیوار باغها چشمان و مشام رهگذران را نوازش میدهد و آواز موزون بلبلان همراه با صدای زندگی ساز آب نوچنگها گوشها را از موسیقی اهورایی پر میکند. گندمزارها و جوزارها با دست نسیم می رقصند ، سیله های خوشمزه از یک سو و توتهای رسیده و شیرین از سوی دیگر وسوسه چیدن را بر می انگیزاند.                  

برکنار جویها، سبزه ها و گلهای زیبا و بر کناره فرش زیبای دشت گلهای وحشی و گاه ناشناس روئیده است.شقایق و لاله های کوچک در کوهساران و سنگلاخ ها حیرت انگیز است.درختان بادام و پسته کوهی (بنه) در اوج شکوه خود هستند.

چشمه های آب مزارع اطراف جوشان و سنگاب ها پرآبند.و بُندر گویی معجزه طبیعت در اردیبهشت کویر است.

هوای لطیف و پاک اردیبهشت ماه که گاه با بارش پایه ابر بهاری لطافت بیشتری میابد جان را طراوت می بخشد.  

و اردیبهشت ...


 
 
پیام تشکر استاد گرانقدر حاج حجت اله زاهد
نویسنده : حسن اشرف - ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
 

حمد و سپاس از خدای منان که آدمی را با کسب دانش زیبایی بخشید و فرصت پرورش جلوه هایش را داد.

  تقدیر و تشکر یک معلم بازنشسته از خدمات صادقانه و تلاشهای ارزنده ی تعدادی از دانش آموزان پرتلاش دیروز ، اساتید و مهندسین فرهیخته امروز .
  
با سلام و احترام
 به شکرانه توفیق و به رسم ادب و ارادت ، بسی شایسته است از زحمات صادقانه جنابعالی و سایر عزیزانی  که با ابتکاری ارزنده و نو در برپایی و برگزاری همایش با شکوه بزرگداشت مقام و منزلت تعدادی از معلمین پیشکسوت روستای ایراج از جمله اینجانب حجت اله زاهد زحمات زیادی متقبل شده اند، مراتب تقدیر و تشکر خود را اعلام نمایم .
 همچنین بر خود لازم می دانم از کلیه اساتید و بزرگوارانی که در وبلاگشان به مناسبت بزرگداشت هفته معلم یادی از اینجانب می نمایند تقدیر و تشکر نمایم، بویژه دست اندرکاران وبلاگ بچه کویر که علاوه بر مطالب عمومی ، اخبار و اتفاقات روستای ایراج را برای آگاهی همشهریان  پوشش می دهند. 
 
امید است با اتکال به خداوند متعال و در سایه عنایت ولی عصر(عج) پیوسته موفق و سرافراز باشید.
با احترام و تشکر مجدد
حجت اله زاهد